BLOG

Co wpływa na cenę mieszkania?

Opublikowano: 2023-01-01

Co wpływa na cenę mieszkania?


Cechy wewnętrzne mieszkania
 
Układ pomieszczeń to poniekąd kwestia gustu. Jego powierzchnia ma już jednak doniosłe znaczenie. Mieszkania często bowiem wycenia się wartością liczoną od metra. Oczywistym kryterium jest też stan mieszkania. Cena lokalu odremontowanego i umeblowanego będzie dużo wyższa od znajdującego się w stanie surowym. Podczas wyceny znaczenie będzie miał również rok budowy budynku mieszkalnego, jak i stan techniczny, standard wykończenia, a nawet jakość materiałów budowlanych. Obojętna nie pozostanie ponadto wysokość czynszu. W końcu każdy chciałby go płacić jak najmniej.
 
Lokalizacja i walory zewnętrzne
 
Jeżeli chodzi o kryteria zewnętrzne, wyróżnić należy dogodność lokalizacji, a więc połączenia komunikacyjne, pobliskie sklepy i markety oraz obiekty usługowe, takie jak siłownia czy basen. Duży wpływ na cenę będzie miało najbliższe otoczenie mieszkania, między innymi to czy nieruchomość znajduje się na osiedlu zamkniętym albo w pobliżu ruchliwych ulic, czy też zakładów przemysłowych. Winda i stan wykończenia klatki schodowej to kolejne plusy bądź minusy do ceny. Utrapieniem dla potencjalnych nabywców okazać się może również niewystarczająca ilość miejsc parkingowych.
 
Zapisy w księdze wieczystej
 
W prawie Polskim istnieje domniemanie prawdziwości ksiąg wieczystych. Chyba więc nie trzeba nikogo przekonywać, jak duże znaczenie mają znajdujące się w niej zapisy. Na cenę nieruchomości istotne znaczenie będzie miał szczególnie dział III księgi wieczystej, zawierający różnego rodzaju prawa, ograniczenia i ostrzeżenia. Mogą być to na przykład służebności albo roszczenia przysługujące osobom trzecim. Ostrzeżenia umieszczane są między innymi podczas trwania procesu właściciela z posiadaczem samoistnym. Uwagę nabywcy zwrócić może także dział IV i widniejąca w nim ewentualna hipoteka.
 
Interesuje Cię zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie? Z nami wybierzesz lokale w nowo zrealizowanych inwestycjach. Sprawdź i wybierz jeden z nich!
 

Powrót